COVID-19 | Koranavirüs Önlemleri

Bilgisayar Bakımı ve Performans Yükseltme

Premium Teknik Servis

İstanbul'un En
Teknik Servisi

Çok Tercih Edilen Teknik Servisi

Güvenilir Teknik Servisi

Donanımlı Onarım Laboratuvarı

tka bilgisayar performansı
Bilgisayar Bakımı ve Performans Yükseltme

En Sık Karşılaşılan Performans Sorunları Nelerdir?

tka laptop performans

Bilgisayar, içine veriler yüklenilen, istenildiği zaman bu verilerin işlenmesini sağlayan ve tekrar bize ulaştıran cihazlara denir. Günümüzde çok fazla bilgisayar modeline rastlayabiliriz. Donanım ve yazılım özellikleri olarak birbirinden farklı, düşük ya da en iyi performanslı bilgisayarlara rastlamak mümkündür. Normal bir bilgisayar işlemci, RAM, sabit disk, anakart gibi donanımsal parçalarla birlikte içerisine yazılımsal olarak işletim sisteminin yüklenmesi ile oluşur. Bilgisayar performansı demek cihazınızın büyük ölçüde sağlıklı bir şekilde çalışması demektir. Yani kelime anlamı ile herhangi bir bilgisayarın performansı birim zamanında en yüksek işlem sayısı ile ölçülebilir. Yani, bilgisayarınızın bakımı ne kadar iyi donanım ve yazılıma sahipse o kadar yüksek hızda işlemler yapabilir. Bilgisayarların performans değerlerinde ki değişikliğe neden olan birkaç faktör şöyledir:

 • RAM (Random Access Memory),
 • Grafik Kartı,
 • İşlemci,
 • HDD (Hard Disk) Yazma ve Okuma Hızı,
 • İşletim Sistemi.

Bunların haricinde bir donanımın bir başka donanım performansına yetişmemesi durumu vardır. Buna darboğaz (Bottleneck) denir. Veri aktarımlarında yavaşlama olmasının sebeplerinden biri de budur. Bu işlemler yapılırken yaşanan kayıp, zamandır. Bilgisayar performansı ne kadar yüksek olursa işlem hızı da o kadar yüksek olur. Bilgisayarınızın performans hızını düşüren nedenler arasında;

 • Dll dosya hatası,
 • Mavi ekran hataları,
 • Program uyumsuzluğu,
 • Virüsler,
 • İnternet bağlantı hataları vardır.

Bunları en aza indirgemek için bilgisayar bakımı yapılması şarttır. İyi ve hızlı bir donanıma sahip bilgisayar almak için günlerce araştırmalar yaparız. Hem en iyisi hem de en uygununu bulmak için uğraşırız. İstenilen hedefe ulaştıktan sonra yani istediğiniz bilgisayarı aldıktan sonra bilgisayarın bakımını yapmak ve cihazınızı korumak en önemli önceliğiniz olmalıdır. Fakat pek çok kullanıcı bilgisayar bakımını nasıl yapacağını bilmiyor. Bilgisayar bakımı denilince akla ilk gelmesi gereken bilgisayarın yavaşlamasına neden olan unsurları temizlemektir. Gereken düzenlemeler ve temizlemeler yapıldığı takdirde bilgisayarınızın performansı artar. Bilgisayarınızı daha güvenli ve hızlı bir şekilde kullanmak için bilgisayar bakım yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Bunlar:

 • Gereksiz ve aynı olan dosyaları silmek,
 • Disk birleştirme yapmak,
 • Sürücünün güncellemelerini düzenli olarak kontrol edip, yapmak,
 • Sistem kayıt defterlerini temizlemek,
 • İnternet tarayıcınız ile ilgili olan çerezleri temizlemek,
 • Daha önceden silinmiş fakat bilgisayardan kaldırılmamış dosyaları temizlemek.

tka personeller

Eğer bilgisayarınıza gereğinden fazla program yüklemesi yaparsanız performans hızını yavaşlatırsınız.

Cihazınızın performansını düşüren bir başka neden de yanlış ve eksik yüklenen sürücülerdir. Bilgisayarınızın hızını ve performansını doğrudan etkiler ve bilgisayarı yavaşlatır. Diz üstü ya da masaüstü bilgisayarlarının fanlarının tozlanması da ayrı bir neden olabilir. Tozlanma sonucu donanım parçaları ısınır ve yavaşlamaya sebebiyet verir. Bilgisayarın işlemcisinin ve grafik kartlarının termal macunları azalmış durumda olabilir. Bu parçalar olduğundan daha fazla ısınarak hızının düşmesine yol açar. Termal macunlar kontrol edilerek azalan parçalara tekrar uygulanmalıdır.

Sürekli dosya atılan bilgisayarınızın sabit diski yavaşlatacağından dolayı disk birleştirme uygulamasını düzenli bir şekilde yapmalısınız. Anakart ile RAM arasında frekans uyuşmadığı takdirde bilgisayarınız da sorunlar meydana gelebilir. Birbirine uyumlu donanımların olması bir başka dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bilgisayar bakımı açısından donanımsal çözümler bunlardır. Performansı etkileyen en önemli nedenlerden biri de virüslerdir. Bilgisayarınıza bulaşan virüslerin temizlenmemesi sistem dosyalarınıza, programlarınıza ve kısaca bilgisayarınıza ciddi zararlar verebilir.

Ayrıca arka planda ne kadar çok program çalışırsa bilgisayarınızın hızı o kadar düşer. Geri planda çalışan programlarınızı kapatabilirsiniz. Bu programlar genelde bilgisayar açıldığında otomatik açılan programlardır. Bilgisayarınızı düzenli olarak kullanıyorsunuz arada mutlaka yeniden başlatın. Bilgisayar bakımının en önemli çözümleri bunlardır.

Bilgisayar bakımınızı 6 aydan daha uzun bir süre yapmadıysanız ve sürekli internete giriyorsanız, bilgisayar sisteminizin bozulma riskini arttırmış oluyorsunuz. Bilgisayarınızın sorunsuz çalışması için düzenli bir bilgisayar bakımına ihtiyacı vardır.

 • Gereksiz dosyaları temizlemek,
 • Disk birleştirme yapmak,
 • Verilerinizi güvence altına almak,
 • Düzenli yedeklemeler yapmak, bilgisayar bakımınızı tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Bilgisayarların zamanla yavaşlamasının pek çok nedeni olabilir. Bilgisayar bakımı için yapılacak en iyi şeylerden biri disk temizliğini çalıştırmaktır. Bu temizlik bilgisayarınızı kullanırken otomatik olarak toplanan verilerin bir kısmını temizlemeye yardımcı olacaktır. Sistem dosyalarının tamamen temizlenmesi gerekir. Ayrıca internette depolanan daha derin veriler için her zaman önerilen bilgisayar bakım hizmeti alınmalıdır. Bilgisayarınızı yavaşlatan unsurlardan biri de eski sabit sürücülerdir. Sürücü güncellemelerini aksatmak, özel efekt ve görsellerin kullanımı da zamanla bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olacaktır.

Bilgisayarınızda RAM miktarını arttırarak da hız performansının yükselmesini sağlayabilirsiniz. RAM’ler insan beynine benzer. Yazılımsal ve donanımsal olarak bütün işlemleri ve verileri depolamaya yarar. İş için kullanılan bilgisayarlarda 4 GB RAM yeterli olurken, oyun oynamak için gereken RAM miktarı 16 GB’tır. Masaüstü bilgisayarlarda RAM miktarı yükseltilebiliyor. Fakat dizüstü bilgisayarların hepsinde bu işlem maalesef sağlanamıyor. Programları, oyunları kısaca bilgisayarınızın hız performansını arttırmak için yapabileceğiniz bir başka işlem de RAM miktarını yükseltmek olacaktır. Bilgisayar bakımı için bu yöntemi de deneyebilirsiniz.

Bilgisayar Bakım Onarım Hizmetleri Nelerdir?

tka laptop ekran kartı

Bakım denilince akla ilk bilgisayarın dış temizliği geliyor. Peki iç temizlik ve bilgisayar bakımı nasıl yapılmalı? Nasıl ki, insanlar sağlık için doktora giderler, cihazlar için de bilgisayar bakım onarımı son derece önemlidir. Bu bilgisayar bakım onarım hizmetleri ile donanım, yazılım ve ağ arızaları tespit edilerek gereken müdahaleler yapılır. Servis hizmetleri arasında;

 • Bilgisayar tamiri,
 • Laptop bilgisayar tamiri,
 • Veri kurtarma,
 • Yerinde bilgisayar tamiri,
 • Anakart tamiri,
 • All in one ilgisayar tamiri
 • Oyun bilgisayarı tamiri,
 • Laptop ekran kartı tamiri,
 • Masaüstü bilgisayar tamiri,
 • Chipset değişimi,
 • Laptop fan tamiri hizmetleri ve çok daha fazlası bulunmaktadır.

Arızalı olan ve bakım zamanı gelen bilgisayarlara profesyonel olan kişilerin müdahale etmesi gerekir. Gerekli bilgi ve donanıma sahip olan kişiler arızayı hemen tespit eder ve cihaza gereken işlemleri uygular. Bilgisayar bakım, tamir ve onarım için anlaşmalar yapıldığı süre içerisinde;

 • sistemin takibinin yapılması,
 • raporlanması,
 • yeni güncel sürümlere yükseltilmesi,
 • teknolojinin takip edilmesi yeterince avantaj sağlamaktadır.

Kurumsal işletmeler için periyodik bilgisayar bakımının amacı sistemin sürekli olarak çalışmasını sağlayarak, işgücü ve veri kaybını önlemektir. Genelde yıllık olarak yapılan bakım, onarım, tamir ve teknik destek hizmetleridir. Markaya ve modele göre değişiklik gösterse de bilgisayar bakım hizmeti mutlaka sağlanmalıdır. Bilgisayar bakımı için periyodik düzenli kontroller aksatılmadan yapılması gerekir. En önemli bilgilerin saklandığı ve günümüz de herkesin kişisel olarak sahip olduğu bilgisayarların sağlıklı performans göstermesi için bilgisayar bakımına özen gösterilmelidir. Bu hizmet sağlayıcıları sadece bilgisayar bakımı ile ilgili değil birçok teknik konuda da yardımcı olabilmektedirler.

Hosting ve domain servisi ile internet sitenizi kolayca kurmanızda yardımcı olacaktır. İnternet sitenizi kurduktan sonra tasarımını yaptırabilir, sitenizi başarılı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Büyük bir işletmeye sahipseniz işyerinizde ki bilgisayarlar için server hizmeti alabilirsiniz. Yeni bir bilgisayar aldığınızda kurulum yaptırabilirsiniz. Bilgisayarınıza format attırabilir, yazıcılarınız için kartuş ve toner dolumu yaptırabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınız bozulduğunda ve açılmadığında veri kurtarma yöntemi ile içerisindeki verilerinizi kurtarabilirsiniz. Böylece bilgisayar bakım çalışmalarını düzenli bir şekilde uygulatabilirsiniz. Hemen hemen her markaya ait ürünlerin tamirlerini ve bilgisayar bakımlarını yaptırabilirsiniz.

Bilgisayar Bakım Onarım Formu Nedir?

tka teknisyen

Bilgisayar bakımı, özel bir uzmanlık gerektirmeyen, kişisel bilgi ve beceriler ile yapılabilecek müdahaleler, kontroller ve uygulamaların tamamıdır.

Bilgisayar onarımı ise personel tarafından yapılabilecek montaj, değişiklik, sökme, takma, açma ve kapama işlemlerinin tamamına denir.

Bilgisayar bakım onarım formu, birimlerin yaptıkları faaliyetlerde etkin ve verimliliği sağlaması amacı ile donanımların ve yazılımların periyodik bilgisayar bakımları ile ilgili yapacakları çalışmaları açıklamak amacıyla yaptıkları bir tür formdur.

Yazılım ise bilgisayarlar üzerinde kullanılan lisanslı programlardır. Bilgisayar bakım çalışmaları donanımların ve yazılımların çalışmalarını yavaşlatır ve ömrünü kısaltır. Etkileri en aza indirgemek için kullanıcılar tarafından belirli zaman aralıklarında yaptıkları düzenli temizleme işidir. Bilgisayar bakımı için form hazırlamak iş taleplerini daha verimli bir şekilde işlemenizi sağlar. Bu formu Microsoft Office programları içerisinde bulun Excel uygulamasından da basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Form içerisinde bilgisayar bakımı için gerekli bilgiler yer almaktadır. Arızalı ya da onarım için getirilen bilgisayarın sorununun ne olduğu ile ilgili kısımlar mevcuttur. Bu sorunların kaynağının nedenleri sıralanabilir. İşletim sistemi sorunu, donanım, yazılım, ağ sorunu, virüs kaynaklı sorunlar gibi arıza nedenini bildiren ifadeler yer alır. Size verilen form da yer alan bazı bilgiler şu şekildedir.

 • Firma Bilgileri, (Yetkili servisin unvan, adres, telefon numarası gibi bilgileri),
 • Müşteri Bilgileri,
 • Takip Numarası,
 • Cihaz Bilgileri (Markası, Modeli, Seri Numarası, Garanti Durumu, Bilgisayar Parça Adı, Özellikleri),
 • Teslim Tarihi,
 • Cihazın Arıza Nedenleri ve Yapılan İşlemler,
 • Servis ile İlgili Kurallar.

Bilgisayarlar için düzenlenen bilgisayar bakım ve onarım formunda donanımsal ve yazılımsal olarak bulunması gerekenler aşağıda sıralanmıştır. Kullanılan donanım parçalarının kılavuzlarındaki belirtilen talimatlara uyması gerekir.

 • Kullanım kılavuzlarında yazmadığı sürece donanımlar açma, kapama tuşu ile açılıp kapanması gerekir.
 • Donanım üzerinde bir yazılım varsa yazılım kendi komutları ile sonlandırılmalıdır.
 • Donanımlar açılmadan önce elektrik, USB, hoparlör gibi bağlantılar kontrol edilmelidir.
 • Kullanılan donanımların günlük temizliğinin (üzerinde bulunan toz, kir vb.) yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.
 • Donanımların kapakları 3 ayda bir açılıp kompresör yardımı ile tozların temizlenmesi sağlanmalıdır.
 • Garanti kapsamında olan ürünlerin garanti süreleri doluncaya kadar kapakları açılmamalıdır.
 • Kullanılan tüm yazılımlar, kullanım kılavuzlarındaki talimatlara uyularak kullanılmalıdır.
 • Bilgisayarda oluşan gereksiz dosyalar temizlenmelidir.
 • Gerekli olan dosyalar yedeklendikten sonra ihtiyaç duyulmayan dosyalar temizlenmelidir.
 • Bilgisayarlara gereksiz yazılım yükleme ve kaldırma işleri zorunlu olmadıkça yapılmamalıdır.
 • Bilgisayarların performansını yavaşlatmayacak şekilde Antivirüs programları kullanılabilir.

Bilgisayar Bakım Fiyatları Ne Kadar?

tka bilgisayar bakımı

Bilgisayar bakımı periyodik olarak yapılan, bilgisayarın hızını ve performansını düşürmemesi için yapılması gereken işlemler arasında yer alır. Evde yapabildiğiniz bilgisayar bakım çalışmalarının dışında yapamadığınız, çözüme kavuşturamadığınız her türlü sorunun çözümünü bakım servislerinde bulabilirsiniz. Bazı işlemler profesyonel kişilerin ilgilenmesi gereken türden olabilir.

Donanımsal ve yazılımsal olarak bilgisayar bakımı yaptırmak oldukça önemlidir. Fan temizliği, anakart temizliği, ekran kartı, grafik kartı, RAM temizliği genel olarak yapılması gereken bilgisayar bakımları arasındadır. Nemlilik veya toz birikmesi cihazınızı bir hayli zor duruma sokabilir. Sorunları arttıkça performansı azalır. Bilgisayar bakımı ve temizliğinin üç ayda bir tekrar edilmesi gerekmektedir.

Bilgisayarınızın sağlıklı ve çalışır durumda olması için bilgisayar bakım çalışmalarını bilişim servislerinde yaptırabilirsiniz. Bilgisayarınızda yaşadığınız problemlerle ilgili bilgileri aşağıdaki formu doldurup bize ulaştırabilirsiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizin iletişime geçeceklerdir.

Teknik Servisteki Cihazınızın Durumunu Öğrenin
cihaz sorgula
GSM Numaranız ve Servis Form Numaranız
ile Onarım Sürecine Müdahil Olun.
cihaz sorgula
cihaz sorgula
Tüm Türkiye'den gönderim sağla
cihaz sorgula
Kargo formumuzu doldurulduktan sonra geçen
tüm kargo sürecinde sms ile bilgilendirilmektesiniz.
cihaz sorgula
kargo gönder
Sektördeki en iyi bilgisayar onarım incelemelerini okuyun.
4.8
286 Değerlendirme
Öne Çıkanlar
 • Süper Hızlı Servis
 • Garantili Onarım Hizmeti
 • Yerinde Servis Hizmeti (VIP)
 • Müşteri Memniyeti Politikası
 • KVKK Mevzuatına Uygun
96%
Bu Şirketi Tavsiye Eden Müşteri Oranı
En Son Google Yorumları
 • Erdi Gül

  Kendilerine çok teşekkür ediyorum sıvı teması olan asus rog leptop için götürdüğüm tamirci bilgisayarı atabilirsin demesine rağmen :) istanbul dışından TKA Bilişim i buldum ve gönddevamı

  Erdi Gülbir ay önce
 • Deniz utuş

  Merhabalar Eski Kasamı götürdüm bir form doldurdum teslim ettim 3 gün sonra Tertemiz Cihazım Elime ulaşıldı onarılmış yükseltilmiş Muazzam Yüksek Verimle Kullanmaktayımkoşulsuz yerdevamı

  Deniz utuş2 hafta önce
 • Ertuğrul Öztürk

  Aldığım teknik servis kalitesinden memnunum, kendi yaptığım hatayı güzel bir şekilde tamir ettiler. Hizmet kaliteleri ve tecrübeleri mükemmel seviye de bu konuda çok memnun kaldım.devamı

  Ertuğrul Öztürkbir hafta önce
 • Serhan Kanar

  Ufak bir yanlış anlaşılma sonucu aradılar ve baya ilgilendiler. Yerlerine davet edip problemin çözümünü teklif ettiler. Ben işlem için çok yüksek fiyat teklif edildi diye düşündüm devamı

  Serhan Kanar4 hafta önce
En Başa Dön