COVID-19 | Koranavirüs Önlemleri

Laptop Harddisk Tamiri

Premium Teknik Servis

İstanbul'un En
Teknik Servisi

Çok Tercih Edilen Teknik Servisi

Güvenilir Teknik Servisi

Donanımlı Onarım Laboratuvarı

En Sık Karşılaşılan Laptop Harddisk Arızaları Nelerdir?

tka laptop kasa

Harddisk bilgisayarınızdaki verilerin kalıcı olarak depolandığı bölümdür. Harddisk, laptoplarınızdaki hayatı öneme sahip unsurlardır. Laptoplar tüm çalışma sistemini harddisklere borçludur. Laptop harddisk tamiri bu nedenle hayati bir öneme sahiptir. Verilerinizin kalıcı olarak depolandığı harddiskler piyasada iki türde bulunmaktır. HDD ve SSD harddisk türleridir. HDD harddisk uzun yıllardır bilgisayarlarda kullanılmaktadır. SSD harddiskler ise yeni teknolojinin bize sunduğu ürünlerdir. Her iki harddisk türü de zaman içerisinde arızalanır. Harddisk arızalanmaya başladığında laptoplarınız yavaşlar, ekran donar ve en basit komutlar dahi bilgisayarınız tarafından yerine getirilemez. Harddisk arızalanmaya başladığında laptoplarınızı kullanmayı anında bırakmalı ve laptop harddisk tamiri konusunda bir uzmandan yardım almalısınız. Bilgisayarınızın ana işlem merkezi olan harddiskler birçok nedenden dolayı arızalanabilir.

Mantıksal Arızalar

Bu arıza ile karşılaşma olasılığınız çok yüksek değildir. Harddisk arızaları arasında mantıksal arızalar en az rastlanan türdür. Bu arıza, sabit disk sürücüsünün dosya sisteminde bir sorun olduğu zamanlarda meydana gelir. Bu problem yaşandığı zaman bilgisayarınız ‘Harddisk PC’de görünmüyor’ uyarısı verir.

Medya Arızaları

Medya arızaları genelde dış etken kaynaklıdır. Laptoplarınızın sabit diski eğer fazla sarsıntıya maruz kaldıysa ya da sabit diskinizde bulunan manyetik plakalar çizildiyse bu sorunla karşı karşıya kalırsınız. Medya arızaları tamiri en zor gerçekleşen hasar türüdür.

Kafa Arızası

Kafa arızası en sık karşılaşılan problemdir. Bu arıza yaşandığı andan itibaren bilgisayarınızda anormal bir yavaşlama fark edersiniz. Harddiske veri yazılması veya okunması sağlayan kısma ‘kafa’ denir; bu kısımda yaşanan arızaya bu nedenle kafa arızası ismi verilmiştir. Kafa arızası her iki hardisk türünde de görülebiliyor olsa da HDD harddisklerde bu sorunla daha fazla karşılaşılır. Kafa arızası, laptop harddisk tamiri konusunda en sık başvuru yapılan konulardan biridir.

Mekanik Arızalar

Mekanik arızalar, harddisk hasarlarının neredeyse %80’ini oluşturmaktadır. Mekanik arızalar birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Bu arızaların çözümü uzmanlık gerektirir. Uzmanlar tarafından tamiri yapılmayan mekanik arızalar bilgisayarınızın ömrünün kısalmasına neden olur. Mekanik arıza yaşandığı zaman tüm harddisk sistemi bu arızadan etkilenir. Harddisk üzerinde bulunan manyetik plakaların hasar görüp görmemesine bağlı olarak tamir işlemi yapılabilir veya harddiskteki veriler kurtarılabilir.

Laptop Harddisk Tamiri Nasıl Yapılır?

tka harddisk tamiri

Laptop harddisk hasarları çok çeşitli olduğu gibi; laptop harddisk tamiri sürecini de etkileyen birçok unsur bulunur.

 • Bilgisayarınızı kaç senedir kullanıyor olduğunuz
 • Bilgisayarınızın markası
 • Bilgisayarınızın modeli
 • Bilgisayarın daha önce tamir işlemi görüp görmediği
 • Bilgisayarı kullanış amacınız
 • Hangi harddisk türünü kullanıyor olduğunuz
 • Bilgisayarınızın işletim sistemi

Ve daha birçok unsur harddisk tamiri sürecinin haritasının çıkarılmasına yardımcı olur. Laptoplarınızda yaşadığınız harddisk arızalarının çözümü için uzman kişilerle çalışmanız şarttır. TKA Bilişim teknik uzmanları, bilgisayarınızın harddiskinde bulunan problemi saptadıktan sonra sizin için en uygun laptop harddisk tamiri seçeneklerini size sunar. Laptop harddisk tamiri için tek bir reçete uygulanması imkansızdır. Doğru bir biçimde uzmanlar tarafından tamir edilmeyen harddisklerin kullanım ömrü kısalır. Laptop harddiskleri bütün bilgilerinizin depolandığı alandır ve bu neden laptop harddisk tamiri hayati bir öneme sahiptir. Harddisklerde yaşanan arızalar işlerinizin aksamasına neden olur. Laptop harddisk tamiri için en doğru çözüme ancak TKA Bilişim sayesinde ulaşabilirsiniz.

Laptop Harddisk Tamiri Fiyatları Ne Kadar?

tka laptop harddisk tamiri

Harddiskler, 250 GB’tan başlayıp 6 TB’a kadar giden geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir. HDD ve SSD harddisklerin depolama kapasiteleri birbirinden farklıdır. Laptop harddisk tamiri sürecinde sahip olduğunuz harddisk ve onun depolama kapasitesi de önem arz eder; çünkü ürünlerin tamir işlemleri ve tamir sürecinde izlenmesi gereken yol birbirinden farklıdır. Laptop harddisk tamiri fiyatları, izlenecek olan bu yola göre farklılık gösterir. Bir diğer yandan harddiskte nasıl bir hasar olduğu da tamir fiyatını etkileyen bir diğer önemli unsurdur. Laptop harddisk tamiri konusunda, alanında uzman teknik elemanlarla çalışıp uzun süreli çözümler elde etmeyi istiyorsanız; sayfamızda bulunan formu doldurarak hem daha detaylı bilgiye hem de sizin için en uygun fiyatlara TKA Bilişim ayrıcalığıyla ulaşabilirsiniz.

Teknik Servisteki Cihazınızın Durumunu Öğrenin
cihaz sorgula
GSM Numaranız ve Servis Form Numaranız
ile Onarım Sürecine Müdahil Olun.
cihaz sorgula
cihaz sorgula
Tüm Türkiye'den gönderim sağla
cihaz sorgula
Kargo formumuzu doldurulduktan sonra geçen
tüm kargo sürecinde sms ile bilgilendirilmektesiniz.
cihaz sorgula
kargo gönder
Sektördeki en iyi bilgisayar onarım incelemelerini okuyun.
4.8
286 Değerlendirme
Öne Çıkanlar
 • Süper Hızlı Servis
 • Garantili Onarım Hizmeti
 • Yerinde Servis Hizmeti (VIP)
 • Müşteri Memniyeti Politikası
 • KVKK Mevzuatına Uygun
96%
Bu Şirketi Tavsiye Eden Müşteri Oranı
En Son Google Yorumları
 • Erdi Gül

  Kendilerine çok teşekkür ediyorum sıvı teması olan asus rog leptop için götürdüğüm tamirci bilgisayarı atabilirsin demesine rağmen :) istanbul dışından TKA Bilişim i buldum ve gönddevamı

  Erdi Gülbir ay önce
 • Deniz utuş

  Merhabalar Eski Kasamı götürdüm bir form doldurdum teslim ettim 3 gün sonra Tertemiz Cihazım Elime ulaşıldı onarılmış yükseltilmiş Muazzam Yüksek Verimle Kullanmaktayımkoşulsuz yerdevamı

  Deniz utuş2 hafta önce
 • Ertuğrul Öztürk

  Aldığım teknik servis kalitesinden memnunum, kendi yaptığım hatayı güzel bir şekilde tamir ettiler. Hizmet kaliteleri ve tecrübeleri mükemmel seviye de bu konuda çok memnun kaldım.devamı

  Ertuğrul Öztürkbir hafta önce
 • Serhan Kanar

  Ufak bir yanlış anlaşılma sonucu aradılar ve baya ilgilendiler. Yerlerine davet edip problemin çözümünü teklif ettiler. Ben işlem için çok yüksek fiyat teklif edildi diye düşündüm devamı

  Serhan Kanar4 hafta önce
En Başa Dön