COVID-19 | Koranavirüs Önlemleri

Laptop Fan Tamiri

Premium Teknik Servis

İstanbul'un En
Teknik Servisi

Çok Tercih Edilen Teknik Servisi

Güvenilir Teknik Servisi

Donanımlı Onarım Laboratuvarı

En Sık Karşılaşılan Laptop Fan Arızaları Nelerdir?

tka fan arızası

Laptop kullanırken işlerimizin aksamadan gerçekleşmesini sağlayan unsur fanlardır. Laptop fanları, bilgisayarın çalışırken ısınmasını engeller. Aşırı ısıya maruz kalan bilgisayarların performansı düşerken bir diğer yandan dahili bileşenleri zarar görür. Bilgisayarların dahili bileşenlerini soğutmak için laptop içerisinde bir ya da birden fazla fan bulunur. Bu fanlardan biri veya birkaçı bozulduğunda laptop fan tamiri kaçınılmaz olur. Eğer laptop fan tamiri süreci düzgün bir şekilde ilerlemezse bilgisayarınızda geri dönüşü zor olan hasarlar meydana gelir.

Laptop fan arızaları tek bir nedene bağlı olarak meydana gelmez. Laptop fan tamiri konusunda yardıma ihtiyacınız olmasının bir veya birden çok nedeni olabilir. Bu nedenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Fanlar veya Havalandırma Deliklerinin Engellenmiş Olması

Laptoplarınızın altında bulunan fan ve havalandırma deliklerinin, herhangi bir yolla engellenmiş olması fan arızalarına sebebiyet verir. Bilgisayarlarınız için hayati öneme sahip bu havalandırma kanallarının arasına kaçmış olan pislikler, fanların çalışmasına engel olur. İşyeri ortamlarından genelde kağıt parçaları fanın çalışmasına engel olmaktadır ve laptop fan tamiri kaçınılmaz olmaktadır.

Havalandırma Delikleri veya Fan Üzerinde Toz Birikmiş Olması

Laptoplarınızın doğru bir biçimde temizlenmemesi nedeniyle havalandırma delikleri veya fan üzerinde toz birikir. Bilgisayarınızı sıklıkla kullandığınız yerin temizliğine özen göstermezseniz, orada bulunan tozlar bilgisayar içerisinden birikme yapabilir.

Havalandırma Delikleri veya Fan Üzerinde Toz Birikmiş Olması

Laptoplarınızın doğru bir biçimde temizlenmemesi nedeniyle havalandırma delikleri veya fan üzerinde toz birikir. Bilgisayarınızı sıklıkla kullandığınız yerin temizliğine özen göstermezseniz, orada bulunan tozlar bilgisayar içerisinden birikme yapabilir.

Havalandırma Yetersizliği

Bilgisayar kullanırken genelde laptopların hava almasını engelleriz. Uzun süre havasız kalan fanda sirkülasyon sağlanamaz. Uzun süre kullanılan ve hava almayan laptopların fanları kolaylıkla arızalanır. Bu durum laptop fan tamiri sürecini beraberinde getirir.

Fiziksel Hasar

Laptoplarınız herhangi bir hasar aldığında, bu sorun gözle görülmeyen türden olabilir ve laptop fan tamiri gerekebilir. Örneğin; bilgisayarınızı bir yerden düşürdüğünüzde dış görünümde hiçbir problem olmasa da iç aksamlarda hasar meydana gelmiş olabilir. Hassas bir yapıya sahip olan bilgisayar fanları fiziksel bir darbe nedeniyle hasar görmüş olabilir. Hasar gören bu unsurların laptop fan tamiri süreci uzman kişiler tarafından yürütülmelidir.

Güncel Olmayan Aygıt Sürücüleri

Bilgisayar fanınızın aşırı derecede çalışması bazen aygıt sürücünüzü güncellemeniz anlamına gelebilir. BIOS güncellemesi yapılmayan bilgisayar çalışırken diğer bilgisayarlara göre daha fazla güç harcar. Daha fazla güç harcayan bilgisayarın, fanı hızla çalışır ve laptop ısınmaya başlar. Uzun süre bu şekilde kullanılan bilgisayarların, laptop fan tamiri yapılmazsa geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelir.

Laptop Fan Tamiri ve Laptop Fan Sesi Tamiri Nasıl Yapılır?

tka fan tamiri nasıl yapılır

Laptop fan tamiri konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu iki şekilde anlayabilirsiniz. Zarar görmüş fan aşırı derecede çalışır; bu durumda bilgisayarınızdan yüksek gürültülü sesler gelmeye başlar. Sesin yanı sıra bilgisayarınızın aşırı derecede ısınması fanın hasar gördüğünün bir diğer belirtisidir. Bazen bu iki belirtiyi de aynı anda gözlemleyebilirsiniz. Yüksek gürültü ve aşırı ısınma sorunu yaşadığınız bilgisayarınızın, laptop fan tamiri muhakkak uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Laptop fan sesi tamiri için ilk olarak yaşanan problemin sebebi saptanmalıdır. Havalandırma yolları ve fanın aşırı toza maruz kalması durumunda fan temizliği çoğu zaman yeterli olur. Bilgisayar fanından aşırı ses gelmesi macun yenilemesi yapılması gerektiği anlamına da gelebilir. Bu noktada laptop fan tamiri için gerekli olan özel macun yenilendiğinde laptoplarınız eskisi gibi çalışacaktır. Laptop fan tamiri gerektiren durum eğer fiziksel hasar sonucunda oluşan hasar ise fan değişimi gerekli olabilir.

Laptop Fan Tamiri Fiyatları Ne Kadar?

tka fan tamiri fiyatları

Laptop fan tamiri ne kadar sorusunun cevabı değişiklik göstermektedir. Laptop fan tamiri fiyatlarını etkileyen birçok unsur vardır. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bilgisayarınızın markası,
 • Bilgisayarınızın modeli,
 • Yedek parça bulma kolaylığı,
 • Bilgisayar fanının önceden işlem görüp görmediği,
 • Laptop fanının düzgün çalışmama neden

tka fan soğutucu

Sektördeki en iyi bilgisayar onarım incelemelerini okuyun.

4.7
245 Değerlendirme
Öne Çıkanlar
 • Süper Hızlı Servis
 • Garantili Onarım Hizmeti
 • Yerinde Servis Hizmeti (VIP)
 • Müşteri Memniyeti Politikası
 • KVKK Mevzuatına Uygun
96%
Bu Şirketi Tavsiye Eden Müşteri Oranı
En Son Google Yorumları
 • 216 Architectural Design

  Ofisimizde bulunan profesyonel bilgisayarların her türlü arıza ve bakım işleri için uzun yıllardır çalışıyoruz. Kendilerinden ve kalitelerinden oldukça memnunuz. Gözümüz arkada kaldevamı

  216 Architectural Designbir hafta önce
 • Okan Erdoğdu

  çarşamba verdiğim ürünümü cuma aksamı tamir edip getirdiler whatsapda sürekli aktifler telefonumda her zaman kayıtlı olacaklar çok memnun kaldım tavsiye ederim fiyatlar uygundevamı

  Okan Erdoğdubir hafta önce
 • Ümit Tapmaz

  Laptopumun ana kartında bir probleme sebebiyet verdim. balıkesir'de ikamet etmeme rağmen buradaki herhangi bir bilgisayarcıya vermedim ve araştırmaya başladım. 2 günün sonunda en çdevamı

  Ümit Tapmaz5 gün önce
 • Alper özsoy

  Asus s46cm bilgisayarım da bataryayı şarz etmeme sıkıntısı vardı , ekran kartı arızalanmıştı ve klavyede sıkıntılar vardı. Ekran kartı entegre devresi dahil hertürlü sorunu 2 yıl gdevamı

  Alper özsoy3 gün önce
En Başa Dön