COVID-19 | Koranavirüs Önlemleri

Chipset Değişimi

Premium Teknik Servis

İstanbul'un En
Teknik Servisi

Çok Tercih Edilen Teknik Servisi

Güvenilir Teknik Servisi

Donanımlı Onarım Laboratuvarı

tka bga reballing nedir

Desktop ve Notebook Ekran Kartı Chipset Değişimi Nasıl Yapılır?

BGA bir tür çip taşıyıcıdır. Anakart üzerinde bulunan BGA paketleri mikroişlemciler gibi cihazların kalıcı olarak monte edilmesi amacı ile kullanılır. BGA’nın avantajı, paket içerisinde entegre devre sebebiyle üretilen ısının PCB’ye (baskılı devre kartı) akmasını sağlayarak çipin aşırı ısınmasını önlemesidir. Yüksek ısılara dayanabildiği için genellikle yeni nesil laptoplarda oldukça yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Ayrıca BGA’lar pimli cihazlara göre üstün elektrik performansı sağlar.

tka personel

Chipset ya da yonga seti cihazınızın anakartının beyni olarak tanımlanır. Chipset, donanımlar arasındaki veri akışını denetleyip kontrol eder. Ayrıca sahip olduğunuz cihazın kalitesi, performansı ve hızı gibi faktörleri de oldukça etkileyen önemli bileşenlerden biridir. Notebook’larda en sık rastlanan arızalardan biri de chipset arızalarıdır.

Ekran kartı chipseti üzerinde herhangi bir hasar oluştuğu zaman bu durumu monitörünüzde kolaylıkla fark edebilirsiniz. Grafik kartı, bilgisayar monitörüne sağlıklı bir şekilde aktarım yapamadığı için görsel olarak bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi arızalarda öncelikli olarak alanında uzman kişiler tarafından arıza tespiti yapılmalıdır. Çünkü yapılan basit bir hata bile cihazınız üzerinde geri dönüşü olmayan olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Ürününüzü yenisiyle değiştirmektense chipset değişimi ile ürününüzü onarıma vermek daha mantıklı bir seçim olacaktır. Notebook chipset değişimi yapılması ısıtma işlemine kıyasla daha güvenilir bir yöntemdir. Ekran kartı chipseti için ısıtma işlemi, cihazdaki arızanın yeniden ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle firmamız ve uzmanlar tarafından önerilen yöntem olarak ekran kartı chipset değişimi belirtilmektedir. Ekran kartı üzerinde yapılan ısıtma işlemi cihaz üzerinde yeni arızalara sebep olabilirken chipset değişimi ile ürününüzü güvence altına alabilirsiniz.

Anakart Chipset Değişimi Nasıl Yapılır?

tka bga reballing yapılışı

Masaüstü bileşenlerinizde ya da klavye, bilgisayar faresi, kablosuz ağ bağlantısı gibi sistemlerde çalışmama durumu varsa, Notebook ya da masaüstü bilgisayarınızın chipsetinde bir arıza söz konusu olabilir. Chipsetler anakartın beyni olarak tanımlandığı için herhangi bir hasar meydana geldiğinde cihazınızda ciddi durumlar ortaya çıkabilir.

Bazı durumlarda anakartınızın tamamen değiştirilmesi bile gerekebilir. Fakat anakart chipset arızasının giderilmesi daha çok tercih edilen bir durumdur. Anakart chipset değişiminde chipset, BGA Rework makinesi ile sökülür ve bu makineler chipset sökme işleminde sıklıkla tercih edilir. Eğer chipset değişimi ve onarımı sonucu arıza giderilmezse anakartınızın tamamen değişmesi gerekebilir.

Anakart Chipset Değişimi Ne Zaman Gerekir?

tka nükleon

Cihazınızın açılmaması, görüntünün gidip gelmesi, cihazın bir süre açık kalıp aniden kapanması ya da fanlar çalıştığı halde cihazınızdan ses ya da görüntü sağlanmaması durumları varsa büyük olasılıkla cihazınız için anakart chipset değişimi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda öncelikli olarak yapılan arıza tespiti ile sorunun nereden kaynaklandığı tespit edilerek anakart chipset değişimi gerçekleştirilebilir.

Masaüstü bilgisayar ve Notebook anakart chipset değişimi, ciddi tecrübe ve hassasiyet gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle TKA Bilişim’in alanında uzman ve tecrübeli kadrosunu chipset değişimi için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Ekran Kartı Chipset Değişimi Ne Zaman Gerekli Olur?

tka chipset değişimi

Eğer bilgisayarınızda donma problemleri, USB girişlerinde arızalar, görüntü gelmemesi, ekranınızda görünen çizgiler ya da lekeler gibi sorunlar varsa cihazınız için ekran kartı chipset değişimi gerekebilir. Bu gibi hasarların neden olduğu ile ilgili yapılacak olan arıza tespiti cihazınızın hangi tamir işlemi görmesi gerektiğine yardımcı olacaktır. Ekran kartında bulunan bileşenlerin arızalanması, GPU hatası ya da devrelerde gerçekleşen hasarlar cihazınız için ekran kartı chipset değişimini gerektirebilir.

Desktop ve Notebook ekran kartı chipset değişimi ya da tamiri uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle bu gibi işlemlerin alanında uzman kişiler eşliğinde yapılması gerekmektedir.

Chipset Değişimi Ne Kadar?

tka chipset tamiri

Bilgisayarlar için ciddi bir öneme sahip olan chipsetler üzerinde gerçekleşen herhangi bir arıza cihazınızı kullanılmaz bir hale getirebilir. Hassas ve titiz bir çalışma gerektiren masaüstü, notebook ve laptop chipset değişimi ya da arıza tespitleri için TKA Bilişim’den destek alabilirsiniz. “Chipset değişimi ne kadar?” sorusunun cevabı ve daha fazlası için sayfada bulunan formu doldurarak ekran kartı ve anakart chipset değişimi fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Teknik Servisteki Cihazınızın Durumunu Öğrenin
cihaz sorgula
GSM Numaranız ve Servis Form Numaranız
ile Onarım Sürecine Müdahil Olun.
cihaz sorgula
cihaz sorgula
Tüm Türkiye'den gönderim sağla
cihaz sorgula
Kargo formumuzu doldurulduktan sonra geçen
tüm kargo sürecinde sms ile bilgilendirilmektesiniz.
cihaz sorgula
kargo gönder
Sektördeki en iyi bilgisayar onarım incelemelerini okuyun.
4.8
286 Değerlendirme
Öne Çıkanlar
 • Süper Hızlı Servis
 • Garantili Onarım Hizmeti
 • Yerinde Servis Hizmeti (VIP)
 • Müşteri Memniyeti Politikası
 • KVKK Mevzuatına Uygun
96%
Bu Şirketi Tavsiye Eden Müşteri Oranı
En Son Google Yorumları
 • Ertuğrul Öztürk

  Aldığım teknik servis kalitesinden memnunum, kendi yaptığım hatayı güzel bir şekilde tamir ettiler. Hizmet kaliteleri ve tecrübeleri mükemmel seviye de bu konuda çok memnun kaldım.devamı

  Ertuğrul Öztürkbir hafta önce
 • Deniz utuş

  Merhabalar Eski Kasamı götürdüm bir form doldurdum teslim ettim 3 gün sonra Tertemiz Cihazım Elime ulaşıldı onarılmış yükseltilmiş Muazzam Yüksek Verimle Kullanmaktayımkoşulsuz yerdevamı

  Deniz utuş2 hafta önce
 • Erdi Gül

  Kendilerine çok teşekkür ediyorum sıvı teması olan asus rog leptop için götürdüğüm tamirci bilgisayarı atabilirsin demesine rağmen :) istanbul dışından TKA Bilişim i buldum ve gönddevamı

  Erdi Gülbir ay önce
 • Serhan Kanar

  Ufak bir yanlış anlaşılma sonucu aradılar ve baya ilgilendiler. Yerlerine davet edip problemin çözümünü teklif ettiler. Ben işlem için çok yüksek fiyat teklif edildi diye düşündüm devamı

  Serhan Kanar4 hafta önce
En Başa Dön