COVID-19 | Koranavirüs Önlemleri

BIOS ve IO Programlama

Premium Teknik Servis

İstanbul'un En
Teknik Servisi

Çok Tercih Edilen Teknik Servisi

Güvenilir Teknik Servisi

Donanımlı Onarım Laboratuvarı

BIOS Programlama ve IO Programlama Nedir?

tka nükleon

Anakartlar için büyük bir önem taşıyan BIOS ve IO, bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla adını duyduğu anakart bileşenleridir. Genellikle çoğu kullanıcı bilgisayarını BIOS ve IO kaynaklı arızalar sebebiyle tamire vermektedir. Tamir esnasında bu bileşenlerin onarımı için BIOS ya da IO programlama yöntemlerine başvurulur. Peki, anakartlar için ciddi bir önem taşıyan BIOS ve IO nedir? BIOS ve IO programlamaya ne zaman ihtiyaç duyulur?

BIOS Nedir? BIOS Programlama Nedir?

tka bios tamiri

Temel Giriş-Çıkış sistemi olarak da adlandırılabilen ve anakartın en önemli parçası sayılan BIOS (Basic Input-Output System), işletim sistemi ile hardware (donanım) arasındaki temel ilişkileri düzenlemeye yarayan bir tür yazılımdır. Ayrıca, önyükleme esnasında donanımı başlatma işlemini gerçekleştirmek için de kullanılan bir donanım yazılımıdır.

BIOS donanım yazılımı, kişisel bilgisayarların ana kartına önceden yüklenmiş olarak gelir ve bilgisayar açıldığı sırada çalışan ilk yazılımdır. İlk dönemlerinde BIOS yazılımı, anakartta bulunan bir ROM yongasında bulunurdu ancak modern bilgisayarlarda BIOS, artık bir flash bellekte depolanır ve yonganın anakarttan çıkarılması gerekmeden program yeniden yazılabilir. Böylece güncellemeler yapılıp yazılımdaki hatalar kolaylıkla giderilebilir.

Donanımınızda gerçekleşen bazı arızalar BIOS kaynaklı olabilir. Tam olarak bu gibi nedenlerle BIOS programlamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Birçok BIOS temelli arıza türleri bulunmaktadır. Tüm bunların tespiti ve onarımı için BIOS programlama cihazları ile yazılımın güncellenmesini ya da yeniden yazılmasını sağlayabilirsiniz. BIOS programlama için titiz ve uzmanlık gerektiren bir çalışma yapılmalıdır çünkü BIOS programlama esnasında yapılacak en ufak bir hata bile anakartınızda ciddi hasarlara neden olabilmektedir.

IO Nedir? IO Programlama Nedir?

IO (input/output- giriş/çıkış birimi) ise çevre aygıtlarının programlanmasında kullanılır. Yani bir bilgisayara ya da bir bilgisayardan çevresel bir aygıta aktarılan herhangi bir programı, işlemi ya da aygıtı tanımlamak için kullanılır. Örneğin; yazıcılar, sabit diskler, bilgisayar fareleri ya da klavyeler bu tür çevresel aygıtlara örnek olarak gösterilebilir.

Aynı zamanda IO için; bir bilgisayar (CPU) ile dış dünya (CPU ve bellek dışındaki cihazlar ya da araçlar) arasındaki iletişimdir diyebiliriz. CPU, IO cihazlarıyla cihazın hızı doğrultusunda bir iletişim kurabilmelidir. Bu nedenle bir işletim sisteminin birincil işlerinden biri olarak IO işlemeyi örnek verebiliriz. Bu işlemi yapan yazılıma ise aygıt işleyici adı verilir. İşletim sistemi, donanımın verimli bir şekilde kullanılması için tüm aygıt işleyicilerin faaliyetlerini yönetir ve düzenler.

IO programlama genellikle işletim sistemini üzerinde yapılacak değişikliklerle gerçekleştirilir. IO, CPU işlemlerine göre çok yavaş olduğu için IO programlama çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Her cihaz kendi teknikleri kullanılarak programlanır. I/O entegresinde karşılaşılan sorunlar yazılım düzenlemeleri ve programlamayla kolaylıkla çözülebilir.

tka anakart tamiri

BIOS Programlamaya Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

tka personel

Bilgisayarınız için oldukça önemli olan BIOS, bilgisayarınızın donanımı ile ilgili temel görevleri üstlenir. Anakartınızın performansı yüksek ve dengeli bir şekilde çalışabilmesi için de BIOS programlamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bilgisayarınızın donanım kısmıyla ilgili herhangi bir uyumsuzluk ya da arıza tespit ettiyseniz bu BIOS kaynaklı bir hata olabilir. Bu hatalar ya da arızalar BIOS programlama ve güncellemeleriyle giderilebilir.

Kısaca BIOS programlama ile anakart ile ilgili sorunlarınızı giderebilirsiniz. Bu konuda uzman olmayan kişilerden BIOS programlama için destek almak sizler için büyük bir risk taşıyabilir. Eğer BIOS programlama işlemi hatalı bir şekilde gerçekleştirilirse sahip olduğunuz sistem tekrar açılmama gibi durumlarla karşılaşabilir

IO Programlama Ne Zaman Gerekir?

tka anakart tamiri

Anakartlar üzerinde önemli bir konuma sahip olan I/O çipleri anakarttaki bazı fonksiyonların gerçekleşmesini sağlar. Disket denetleyicisi, yerleşik denetleyiciler, klavye ve fare denetleyicisi, aralık zamanlayıcı, fan hızı kontrolü, sıcaklık, voltaj ve fan hızı sensörleri, giriş-çıkış pinleri ve daha birçok işlev IO çipi ile sağlanmaktadır. Bu fonksiyonlardaki herhangi bir aksaklık söz konusu olduğunda ise IO programlamaya başvurulur.

BIOS ve IO Programlama Fiyatları Ne Kadar?

tka personeller

Bilgisayarınızda anakart kaynaklı olduğunu düşündüğünüz sorunlar ve arızalar için TKA Bilişim’den bu konuda destek alabilirsiniz. Anakartlar için çok önemli bir konuma sahip olan BIOS ve IO tabanlı arızları giderebilmek ve daha iyi bir performansa sahip olmak için TKA Bilişim güvencesiyle BIOS ve IO programlama hizmeti alabilirsiniz. Sayfada bulunan formu doldurarak bu konuda detaylı bilgi ve fiyat öğrenebilirsiniz.

Sektördeki en iyi bilgisayar onarım incelemelerini okuyun.

4.7
245 Değerlendirme
Öne Çıkanlar
 • Süper Hızlı Servis
 • Garantili Onarım Hizmeti
 • Yerinde Servis Hizmeti (VIP)
 • Müşteri Memniyeti Politikası
 • KVKK Mevzuatına Uygun
96%
Bu Şirketi Tavsiye Eden Müşteri Oranı
En Son Google Yorumları
 • Okan Erdoğdu

  çarşamba verdiğim ürünümü cuma aksamı tamir edip getirdiler whatsapda sürekli aktifler telefonumda her zaman kayıtlı olacaklar çok memnun kaldım tavsiye ederim fiyatlar uygundevamı

  Okan Erdoğdubir hafta önce
 • Ümit Tapmaz

  Laptopumun ana kartında bir probleme sebebiyet verdim. balıkesir'de ikamet etmeme rağmen buradaki herhangi bir bilgisayarcıya vermedim ve araştırmaya başladım. 2 günün sonunda en çdevamı

  Ümit Tapmaz5 gün önce
 • 216 Architectural Design

  Ofisimizde bulunan profesyonel bilgisayarların her türlü arıza ve bakım işleri için uzun yıllardır çalışıyoruz. Kendilerinden ve kalitelerinden oldukça memnunuz. Gözümüz arkada kaldevamı

  216 Architectural Designbir hafta önce
 • Alper özsoy

  Asus s46cm bilgisayarım da bataryayı şarz etmeme sıkıntısı vardı , ekran kartı arızalanmıştı ve klavyede sıkıntılar vardı. Ekran kartı entegre devresi dahil hertürlü sorunu 2 yıl gdevamı

  Alper özsoy3 gün önce
En Başa Dön