COVID-19 | Koranavirüs Önlemleri

BIOS ve IO Programlama

Premium Teknik Servis

İstanbul'un En
Teknik Servisi

Çok Tercih Edilen Teknik Servisi

Güvenilir Teknik Servisi

Donanımlı Onarım Laboratuvarı

BIOS Programlama ve IO Programlama Nedir?

tka nükleon

Anakartlar için büyük bir önem taşıyan BIOS ve IO, bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla adını duyduğu anakart bileşenleridir. Genellikle çoğu kullanıcı bilgisayarını BIOS ve IO kaynaklı arızalar sebebiyle tamire vermektedir. Tamir esnasında bu bileşenlerin onarımı için BIOS ya da IO programlama yöntemlerine başvurulur. Peki, anakartlar için ciddi bir önem taşıyan BIOS ve IO nedir? BIOS ve IO programlamaya ne zaman ihtiyaç duyulur?

BIOS Nedir? BIOS Programlama Nedir?

tka bios tamiri

Temel Giriş-Çıkış sistemi olarak da adlandırılabilen ve anakartın en önemli parçası sayılan BIOS (Basic Input-Output System), işletim sistemi ile hardware (donanım) arasındaki temel ilişkileri düzenlemeye yarayan bir tür yazılımdır. Ayrıca, önyükleme esnasında donanımı başlatma işlemini gerçekleştirmek için de kullanılan bir donanım yazılımıdır.

BIOS donanım yazılımı, kişisel bilgisayarların ana kartına önceden yüklenmiş olarak gelir ve bilgisayar açıldığı sırada çalışan ilk yazılımdır. İlk dönemlerinde BIOS yazılımı, anakartta bulunan bir ROM yongasında bulunurdu ancak modern bilgisayarlarda BIOS, artık bir flash bellekte depolanır ve yonganın anakarttan çıkarılması gerekmeden program yeniden yazılabilir. Böylece güncellemeler yapılıp yazılımdaki hatalar kolaylıkla giderilebilir.

Donanımınızda gerçekleşen bazı arızalar BIOS kaynaklı olabilir. Tam olarak bu gibi nedenlerle BIOS programlamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Birçok BIOS temelli arıza türleri bulunmaktadır. Tüm bunların tespiti ve onarımı için BIOS programlama cihazları ile yazılımın güncellenmesini ya da yeniden yazılmasını sağlayabilirsiniz. BIOS programlama için titiz ve uzmanlık gerektiren bir çalışma yapılmalıdır çünkü BIOS programlama esnasında yapılacak en ufak bir hata bile anakartınızda ciddi hasarlara neden olabilmektedir.

IO Nedir? IO Programlama Nedir?

IO (input/output- giriş/çıkış birimi) ise çevre aygıtlarının programlanmasında kullanılır. Yani bir bilgisayara ya da bir bilgisayardan çevresel bir aygıta aktarılan herhangi bir programı, işlemi ya da aygıtı tanımlamak için kullanılır. Örneğin; yazıcılar, sabit diskler, bilgisayar fareleri ya da klavyeler bu tür çevresel aygıtlara örnek olarak gösterilebilir.

Aynı zamanda IO için; bir bilgisayar (CPU) ile dış dünya (CPU ve bellek dışındaki cihazlar ya da araçlar) arasındaki iletişimdir diyebiliriz. CPU, IO cihazlarıyla cihazın hızı doğrultusunda bir iletişim kurabilmelidir. Bu nedenle bir işletim sisteminin birincil işlerinden biri olarak IO işlemeyi örnek verebiliriz. Bu işlemi yapan yazılıma ise aygıt işleyici adı verilir. İşletim sistemi, donanımın verimli bir şekilde kullanılması için tüm aygıt işleyicilerin faaliyetlerini yönetir ve düzenler.

IO programlama genellikle işletim sistemini üzerinde yapılacak değişikliklerle gerçekleştirilir. IO, CPU işlemlerine göre çok yavaş olduğu için IO programlama çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Her cihaz kendi teknikleri kullanılarak programlanır. I/O entegresinde karşılaşılan sorunlar yazılım düzenlemeleri ve programlamayla kolaylıkla çözülebilir.

tka anakart tamiri

BIOS Programlamaya Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

tka personel

Bilgisayarınız için oldukça önemli olan BIOS, bilgisayarınızın donanımı ile ilgili temel görevleri üstlenir. Anakartınızın performansı yüksek ve dengeli bir şekilde çalışabilmesi için de BIOS programlamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bilgisayarınızın donanım kısmıyla ilgili herhangi bir uyumsuzluk ya da arıza tespit ettiyseniz bu BIOS kaynaklı bir hata olabilir. Bu hatalar ya da arızalar BIOS programlama ve güncellemeleriyle giderilebilir.

Kısaca BIOS programlama ile anakart ile ilgili sorunlarınızı giderebilirsiniz. Bu konuda uzman olmayan kişilerden BIOS programlama için destek almak sizler için büyük bir risk taşıyabilir. Eğer BIOS programlama işlemi hatalı bir şekilde gerçekleştirilirse sahip olduğunuz sistem tekrar açılmama gibi durumlarla karşılaşabilir

IO Programlama Ne Zaman Gerekir?

tka anakart tamiri

Anakartlar üzerinde önemli bir konuma sahip olan I/O çipleri anakarttaki bazı fonksiyonların gerçekleşmesini sağlar. Disket denetleyicisi, yerleşik denetleyiciler, klavye ve fare denetleyicisi, aralık zamanlayıcı, fan hızı kontrolü, sıcaklık, voltaj ve fan hızı sensörleri, giriş-çıkış pinleri ve daha birçok işlev IO çipi ile sağlanmaktadır. Bu fonksiyonlardaki herhangi bir aksaklık söz konusu olduğunda ise IO programlamaya başvurulur.

BIOS ve IO Programlama Fiyatları Ne Kadar?

tka personeller

Bilgisayarınızda anakart kaynaklı olduğunu düşündüğünüz sorunlar ve arızalar için TKA Bilişim’den bu konuda destek alabilirsiniz. Anakartlar için çok önemli bir konuma sahip olan BIOS ve IO tabanlı arızları giderebilmek ve daha iyi bir performansa sahip olmak için TKA Bilişim güvencesiyle BIOS ve IO programlama hizmeti alabilirsiniz. Sayfada bulunan formu doldurarak bu konuda detaylı bilgi ve fiyat öğrenebilirsiniz.

Teknik Servisteki Cihazınızın Durumunu Öğrenin
cihaz sorgula
GSM Numaranız ve Servis Form Numaranız
ile Onarım Sürecine Müdahil Olun.
cihaz sorgula
cihaz sorgula
Tüm Türkiye'den gönderim sağla
cihaz sorgula
Kargo formumuzu doldurulduktan sonra geçen
tüm kargo sürecinde sms ile bilgilendirilmektesiniz.
cihaz sorgula
kargo gönder
Sektördeki en iyi bilgisayar onarım incelemelerini okuyun.
4.8
286 Değerlendirme
Öne Çıkanlar
 • Süper Hızlı Servis
 • Garantili Onarım Hizmeti
 • Yerinde Servis Hizmeti (VIP)
 • Müşteri Memniyeti Politikası
 • KVKK Mevzuatına Uygun
96%
Bu Şirketi Tavsiye Eden Müşteri Oranı
En Son Google Yorumları
 • Serhan Kanar

  Ufak bir yanlış anlaşılma sonucu aradılar ve baya ilgilendiler. Yerlerine davet edip problemin çözümünü teklif ettiler. Ben işlem için çok yüksek fiyat teklif edildi diye düşündüm devamı

  Serhan Kanar4 hafta önce
 • Deniz utuş

  Merhabalar Eski Kasamı götürdüm bir form doldurdum teslim ettim 3 gün sonra Tertemiz Cihazım Elime ulaşıldı onarılmış yükseltilmiş Muazzam Yüksek Verimle Kullanmaktayımkoşulsuz yerdevamı

  Deniz utuş2 hafta önce
 • Ertuğrul Öztürk

  Aldığım teknik servis kalitesinden memnunum, kendi yaptığım hatayı güzel bir şekilde tamir ettiler. Hizmet kaliteleri ve tecrübeleri mükemmel seviye de bu konuda çok memnun kaldım.devamı

  Ertuğrul Öztürkbir hafta önce
 • Erdi Gül

  Kendilerine çok teşekkür ediyorum sıvı teması olan asus rog leptop için götürdüğüm tamirci bilgisayarı atabilirsin demesine rağmen :) istanbul dışından TKA Bilişim i buldum ve gönddevamı

  Erdi Gülbir ay önce
En Başa Dön